Uncategorized

100 dni do matury- jak się przygotować do części językowej?

Wbrew pozorom w 3 miesiące można jeszcze dużo zrobić, aby pozytywnie zdać maturę z języka obcego. Najważniejsze to wiedzieć co zrobić!

Założę się, że 80% (albo i więcej) maturzystów nie wie o istnieniu informatorów maturalnych wydawanych przez CKE, a jeszcze mniej do nich zagląda. A to przecież podstawa! Co tam znajdziemy? Wszystkie wymagania dotyczące egzaminu oraz przykładowe pytania. To już ułatwia nasze przygotowania.

Na rynku znajdziemy niezliczoną ilość repetytoriów maturalnych, które kuszą kolorową grafiką, ilością ćwiczeń, teorią w pigułce i zapewnieniem zdania egzaminu. Jeżeli mówimy o poradnikach do języków obcych to polecam te, które zawierają liczne ćwiczenia z kluczem i obowiązkowo płytą CD, dzięki której ćwiczycie rozumienie ze słuchu, a także wymowę.

Często przy wypowiedziach ustnych zdarza się swego rodzaju „zaćmienie” i kompletnie nie wiemy co powiedzieć. Do tego stres i wbity w nas wzrok egzaminatora wcale nie pomagają sklecić sensownego zdania. Dlatego nauczcie się kilku neutralnych zdań, które mogą być użyte w różnych kontekstach. Posłużą Wam jako koło ratunkowe także w części pisemnej. Np. I see your point but…, it’s rather obvious that…, from my point of view…

W klasie maturalnej na lekcjach rzadko rozmawialiśmy w języku obcym stąd miałam problem z mówieniem. W ostatnim semestrze zdałam sobie sprawę, że mogę nie zdać części ustnej egzaminu z angielskiego, mimo że byłam dobrą uczennicą. Zaczęłam codziennie czytać na głos różnego rodzaju tekstów czy artykułów z repetytoriów lub czasopism (oczywiście po angielsku). Z każdym dniem  moja wymowa była lepsza, a zasób słownictwa znacznie się wzbogacił. Niektóre zdania czytałam po kilkanaście razy, aż wymówiłam je bezbłędnie, a dzięki temu szybko je zapamiętywałam i użyłam już w trakcie egzaminu.

Poświęć każdego co najmniej 15 minut na czytanie, pisanie czy mówienie w danym języku, a w maju pewnym krokiem wejdziesz do sali egzaminacyjnej:)

Jeżeli macie jeszcze jakieś pytania o przygotowania maturalne, piszcie śmiało w komentarzach lub na maila carolinestwist@wp.pl 🙂

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *