Uncategorized

Czy warto uczyć się innych języków, gdy znasz angielski?

Zrobiłam mini sondę wśród znajomych dotyczącą jakżeby inaczej języków obcych. Na pytanie jakimi językami potrafią się posługiwać wszyscy zgodnie  odpowiedzieli, że angielski, a część z nich skromnie wspomniała o niemieckim.
Na moje kolejne pytanie odnośnie chęci uczenia się kolejnego języka wszyscy jednogłośnie odpowiedzieli A PO CO? Angielski mi wystarcza.

Dlatego ja odpowiadam: A po to!

Tego chyba nie trzeba nikomu przypominać. Bądźmy szczerzy. Znajomość angielskiego już nie robi najmniejszego wrażenia na żadnym rekruterze. Jest to nawet traktowane jako MUSTHAVE! Dlatego jeżeli macie jeszcze jakieś braki w angielskim,to biegnijcie do szkoły! Jeżeli już porozumiewacie się w stopniu co najmniej komunikatywnym, to warto zainwestować z kolejny język obcy. Jeżeli szukacie pierwszej pracy lub marzycie o zmianie na lepszą posadę, to nie wahajcie się ani sekundy. Naprawdę warto!

Miejsca, w których niewielki odsetek rdzennej ludności mówi po angielsku są często pomijane w podróżach, a nawet wytykane palcami jako te gorsze. Pytam grzecznie „dlaczego?”. Każdy naród ma prawo do posługiwania się SWOIM językiem na SWOIM podwórku!

Języki, podobnie jak ludzie, mają swoje korzenie i cechy wspólne, jak to w rodzinie bywa. Dzięki temu znając jeden język, będzie nam o wiele łatwiej nauczyć się kolejnego. Mają podobne konstrukcje gramatyczne, podobne, a czasami nawet takie samo słownictwo.
Na moim przykładzie, znając hiszpański, o wiele szybciej przygotowywałam się do lekcji portugalskiego.
Ale uwaga na fałszywych przyjaciół! (słowa z innego języka brzmiące podobnie, ale o innym znaczeniu)

A od czego zacząć naukę języka obcego, poczytasz tutaj.

Nasz mózg jest jak muskulatura. Nieużywane, zanika. Jeżeli opuścisz trening, bicek się schowa.

Jeżeli osiądziesz na laurach, bo przecież osiągnąłeś już szczyt, to możesz z niego szybko spaść.

Kurcze, wychodzi ze mnie urodzony coach 😀

W każdym razie, warto ćwiczyć nasze szare komórki, aby się nie rozleniwiły, bo z wiekiem ciężko będzie je zagonić do pracy. A nauka nowego języka będzie świetną motywacją.

A jak wspomóc pracę naszego mózgu poprzez odżywanie, przeczytasz tutaj.

Mam nadzieję, że Was przekonałam! Chwalcie się w komentarzach jakiego języka postanowiliście się uczyć lub już zaczęliście naukę! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *