Uncategorized

Nauka z muzyką

Prowadząc zajęcia z języka hiszpańskiego nie miałam ani jednego ucznia, który nie poprosiłby o lekcję z piosenką Camisa negra. Wyobraźcie sobie ich miny, kiedy dowiedzieli się o czym opowiada tekst:) Dlatego dziś kilka słów jak wykorzystać muzykę w nauce języków.

Pewnie pomyślicie, że za żadne skarby nie będziecie w kółko słuchać Shakiry czy Jennifer Lopez. Jednak warto się przełamać, bo większość popowych piosenek ma bardzo banalny i prosty tekst, bez skomplikowanych konstrukcji gramatycznych czy wyszukanego słownictwa.
Ja będąc w podstawówce byłam bezgranicznie zakochana w Enrique Iglesiasie i dopiero teraz widzę jakich banalnych tekstów słuchałam 🙂 Ale dzięki temu nie zraziłam się do nauki angielskiego i uczyłam się nowych słówek z każdą kolejną piosenką.

Jak już wspomniałam, jako dziesięciolatka szalałam za piosenkami Enrique. Wyobraźcie sobie ogromne oczy mojej pani od angielskiego, kiedy przyniosłam jej spisane ze słuchu słowa mojej ulubionej piosenki Be with you. Oczywiście było w nim pełno błędów i musiałam przesłuchać ten utwór chyba ze sto razy (eh to przewijanie kasety na walkmanie:)), ale i tak był to ogromny wyczyn dla dziecka, które uczyło się języka od 3 lat tylko w szkole.
Jest to niezwykle trudne szczególnie dla początkujących, ale spróbujcie zapisać chociaż pojedyncze słowa, które słyszycie, a potem sprawdźcie w słowniku ich znaczenie.  Z takich kilku słów możecie domyślić się o czym jest Wasz ulubiony utwór.
Uwierzcie mi, warto spróbować, a nie od razu iść na łatwiznę i ściągnąć gotowy tekst z internetu. Nawet jeśli uda Wam się zapisać jedno lub dwa słowa, możecie być z siebie dumni 🙂

Jest pełno stron z ćwiczeniami na podstawie tekstu piosenek. Moimi ulubionymi były te z lukami 🙂
Poniżej kilka stron godnych uwagi.

http://www.tekstowo.pl/ – zbiór tekstów piosenek i ich tłumaczeń

http://lyricstraining.com/ Jestem zachwycona tą stroną! Wybieramy nasz utwór, potem poziom zaawansowania. Gra polega na wpisaniu brakujących, wykropkowanych słów, które słyszymy w danej chwili. Takie ćwiczenie z lukami w bardziej unowocześnionej formie 🙂

http://antyteksty.com/ – Kolejna rewelacyjna strona! Nie doszukałam się na niej ćwiczeń, ale jest idealna do dokładnej analizy tekstu naszej ulubionej piosenki. Utwory są rozkładane na części pierwsze i analizowane pod względem leksykalnym i gramatycznym. Polecam!

A Wy z jakich materiałów korzystacie? Lubicie uczyć się przez muzykę? 🙂

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *