Uncategorized

Odmiana czasowników nieregularnych- jak uprościć sobie naukę?

Czasowniki nieregularne…zmora każdego ucznia. A w szczególności tych początkujących, którzy na dzień dobry dostają w twarz stertą tabelek i list do zapamiętania. Zniechęceni? Zdemotywowani? Nie dziwię się! Zobaczcie jak sobie uprościć to nie lada wyzwanie pamięciowe!

Znalezienie cienia regularności wśród wyjątków to najprostsza droga to szybszego zapamiętania.

Większość oboczności, które pojawiają się w odmianie niektórych czasowników występuje w tzw. „buciku”. Poniżej schemat takowego bucika.
Chodzi o oboczności, które występują w wybranych formach osobowych czasownika, a konkretnie pierwszej, drugiej i trzeciej pojedynczej oraz trzeciej mnogiej. W ten sposób wizualizując sobie koniugację powstaje nam kształt bucika.
Łatwiej? 🙂

 

Poniedziałek. Pani Zosia od angielskiego rzuca nam na twarz listę czasowników do nauczenia na za tydzień. Niekończąca się historia. Ale jakoś to będzie. Nagle budzicie się w niedzielę o 20 i zdajecie sobie sprawę, że jutro sprawdzian a Wam jakoś to wyleciało z głowy. I co teraz?
Nie dopuśćcie do takiej sytuacji! Od razu tego samego dnia ustalcie sobie plan działania na każdy dzień, a niedzielny wieczór zostawcie sobie na relaks przy ulubionym serialu.

Jak się zmotywować do codziennej powtórki? Musicie zajrzeć do tego posta! 

Mam zaplanować naukę listy czasowników na poniedziałek. No dobra, to przysiądę godzinę w niedzielę i jakoś pójdzie. O nie, nie! Tak nie będziemy się bawić! Planujcie z głową. Sami znacie siebie najlepiej, więc weźcie pod uwagę Wasze nawyki i przyzwyczajenia. Jesteście nocnymi Markami? Nie obiecujcie sobie powtórki o świcie. Kończycie trening o 20? Nie przekonacie mnie, że o 21 dacie radę ślęczeć przy biurku. Dlatego spójrzcie najpierw na Wasz rozkład dnia i postarajcie sobie rozłożyć sesje powtórkowe równomiernie. Nawet jeżeli mają to być 3 powtórki po 15 minut.

Załóżmy, że mamy do nauczenia formy 10 czasowników nieregularnych. Mamy na to 7 dni. Jak to najlepiej rozłożyć w czasie?

Oto przykładowy plan działania. Najważniejsza rzecz to systematyczność i powtórki.

Jak najefektywniej wykorzystać czas w drodze do pracy/szkoły? Przeczytajcie koniecznie ten wpis! 

Plakaty, fiszki, przypominajki,etc. Większość mojego życia mój pokój był obklejony wszelkiego rodzaju notatkami. Przed maturą z moich ścian można było dowiedzieć się o wielu ciekawych faktach historycznych, a na studiach królowały u mnie zdania po hiszpańsku z moich ulubionych powieści i odmiany czasowników.

A Wy macie jakieś sposoby na naukę czasowników nieregularnych? Podzielcie się w komentarzach!

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.