Uncategorized

Znani poligloci-Jan Paweł II

Z okazji zbliżającej się rocznicy śmierci papieża Jana Pawła II, chciałam przybliżyć Wam jego postać jako niezwykle utalentowanego poligloty.

Jan Paweł II odbył 104 pielgrzymki zagraniczne, podczas których odwiedził 135 krajów.  Przebył 1,6 miliona kilometrów, co odpowiada 40-krotnemu okrążeniu Ziemi wokół równika i 4-krotnej odległości między Ziemią a Księżycem.  Jak się domyślacie, znajomość języków obcych była nieodłącznym elementem pontyfikatu Jana Pawła II.

Karol Wojtyła niezwłocznie po wyborze na papieża zdecydował, że osobiście zadba o krzewienie Ewangelii. Stwierdził, że najlepszym sposobem na zrealizowanie tego postanowienia będzie bezpośredni kontakt z wiernymi w ich krajach. Cały świat pokochał tego skromnego człowieka o wielkim sercu i głębokiej wierze, mówiącego do ludzi ich własnym językiem.

Jan Paweł II miał niezwykły talent do nauki języków obcych. Na maturze zdawał łacinę i grekę. Jako młody kleryk sam uczył się hiszpańskiego, by móc czytać w oryginale dzieła teologiczne i poezję św. Jana od Krzyża. Z czasem porozumiewał się swobodnie  w języku włoskim, francuskim, niemieckim, angielskim, hiszpańskim, portugalskim, łacińskim, klasycznym greckim, rosyjskim.

Podczas swoich podróży już jako papież, będąc w Szkocji, mówił po szkocku, w Walii po walijsku, w krajach Beneluksu po flamandzku, francusku i holendersku, w Danii po niemiecku, w Szwecji i Norwegii po angielsku.

Papież wprawiał w zachwyt nawet sceptyków takich jak pewien nauczyciel języka koreańskiego. Przed rozpoczęciem lekcji z Janem Pawłem II stwierdził, że zajęcia nie przyniosą oczekiwanego efektu, ponieważ język ten polega głównie na specyficznej intonacji głosu, niemożliwej do opanowania przez dorosłego. Po kilku spotkaniach nauczyciel zmienił zdanie.

Jak widzicie, nawet przy tak licznych obowiązkach zawsze znajdzie się czas na naukę języków. Oczywiście przy odpowiedniej motywacji, którą dla Was być może będzie Jak Paweł II 🙂

Na podstawie http://anglofan.felberg.pl/?dzial=10&art=169

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *