Uncategorized

Fiszki

O fiszkach słów kilka 🙂 O tym jak stworzyć swój zestaw fiszek oraz o gotowych publikacjach.

Do opracowania naszego własnego zestawu fiszek potrzebny nam będą:

kawałek papieru z hasłem, słówkiem lub pytaniem na jednej stronie oraz definicją, tłumaczeniem lub odpowiedzią na odwrocie.
pudełeczko z przegródkami

Jak z nich korzystać?

Źródło

Na przykład, dzielimy pudełeczko na 3 przegródki. Na starcie wszystkie kartoniki lądują w przegródce numer 1. Następnie codziennie przeglądamy, uczymy się,powtarzamy zawartość fiszek z tejże przegródki. Jeżeli uczeń zna już odpowiedź, to dana fiszka przechodzi do kolejnej przegródki. Jeżeli wciąż popełnia błąd, fiszka wędruje do najniższej przegródki. Celem nauki jest umieszczenie wszystkich fiszek w ostatniej przegródce. W naszym przypadku w przegródce numer 3. Najczęściej stosuje się metodę z pudełkiem podzielonym na 5 przegródek.

Fiszki znajdujące się w przegródce numer 1 powtarza się codziennie. Kartoniki z przegródki numer 2 powtarzane są co drugi dzień, a fiszki z przegródki numer 3 np. co czwarty dzień lub co tydzień.

Gotowe zestawy fiszek dostępne na rynku

Fiszki Cztery Głowy

To wydawnictwo ma naprawdę wiele do zaoferowania:
*Fiszki
*mFiszki na smartfon
*Fiszki audio
*Rozmówki
*Klejki
*Fiszki komiksowe, etc.

Znajdziemy tu kursy do szybkiej nauki słówek i czasowników na różnych poziomach zaawansowania – od podstawowych do zaawansowanych. Ofertę uzupełniają praktyczne rozszerzenia tematyczne: konwersacje, kurs słownictwa specjalistycznego i wiele innych. Maturzyści mogą skorzystać z fiszek do matury podstawowej, rozszerzonej oraz ustnej.

Ciekawym pomysłem są karto-rozmówki Survival
Według autorów są to minirozmówki i karty do gry w jednym. Jest to po prostu talia kart do gry na odwrocie z przydatnymi zwrotami. Zawierają słowa i zwroty, które pozwolą porozumieć się za granicą oraz prosty zapis wymowy. Talia kart zawiera ponad 350 słów i zwrotów, które podzielono na 4 bloki tematyczne oznaczone atutami kart.

SURVIVAL – hiszpański

Mogę szczerze przyznać, że oferta Wydawnictwa Cztery Głowy jest najbogatszą, ponieważ skupia się ona wyłącznie na metodzie fiszek. Dlatego każdy tutaj znajdzie coś dla siebie.

*******************************************************************************************

Fiszki Edgard

Tutaj możemy wybierać między trzema rodzajami fiszek:
*Fiszkami drukowanymi
*Fiszkami mp3
*iFiszkami na smartfona

Zestawy podzielone są według języków, poziomów oraz, jakby to nazwać, celów (do matury, gramatyka, język biznesowy, etc.). Każdy zestaw fiszek podzielony jest na kategorie, np. dom, uczucia, podróże, etc.

Fiszki mp3 to uzupełnienie do fiszek drukowanych. Jest to program komputerowy wraz z nagraniami zdań i tłumaczeń. Według autorów zapewniają: trening wymowy, utrwalenie wiedzy dzięki ćwiczeniom oraz sprawdzanie prawidłowej pisowni na ekranie odtwarzacza.

iFiszki
Aplikacja ta pozwala nam korzystać z gotowych zestawów lub uzupełniać naszą bazę o własne słówka. Nagrania pozwalają na ćwiczenie wymowy oraz rozumienie ze słuchu. Przy pomocy testów i przejrzystych statystyk możemy sprawdzać nasze postępy w nauce.

Jeżeli chcecie poznać iFiszki w praktyce, autorzy udostępnili kilka zestawów za darmo 😉
iFiszki+ Angielski
iFiszki+ Niemiecki
iFiszki+ Hiszpański

Przeglądając ich ofertę natknęłam się na bardzo ciekawe zestawy do angielskiego. Np. cytaty filmowe. Niezwykła uczta dla kinomaniaków, szczególnie tych uwielbiających rzucać cytatami z ukochanych filmów, którzy teraz będą mogli to robić po angielsku! Naprawdę świetna sprawa.

Angielski 100 Fiszek Cytaty Filmowe

*****************************************************************************************
Fiszki PONS


Tutaj także znajdziemy zarówno fiszki ze słownictwem ogólnym, jak i do konkretnych celów, np. przygotowanie do matury.
Każda fiszka zawiera dwa zdania przykładowe – łatwiejsze i trudniejsze. Możemy również zapoznać się z nieregularnymi formami czasowników oraz nieregularne formy liczby mnogiej rzeczowników.

Jedną z ciekawszych propozycji Pons’a są fiszki dla dorosłych. Co się w nich kryje? Dowiemy się jak nieformalnie wyrazić swoje “mocne zdenerwowanie” lub określić stan “wysokiego stężenia alkoholu w organizmie”. Ogólnie słownictwo, które z pewnością usłyszymy lub wykorzystamy w knajpie przy piwie, na nieformalnych spotkaniach towarzyskich czy randkach.

Fiszki 333. Hiszpański na ostro

*******************************************************************************************

Inspirational English Beata Pawlikowska

Jako wielka fanka twórczości pani Beaty Pawlikowskiej, nie mogłam nie wspomnieć o stworzonej przez nią fiszkach do nauki języka angielskiego.
Ten specjalny zestaw słówek i wyrażeń jest wręcz idealny do porannej podróży do pracy czy szkoły. Dlaczego? Zawiera zdania i myśli, które pozytywnie nastawiają do życia.
W dużym pudełku jest sześć mniejszych pudełek, a w każdym małym pudełku jest około 170 kartoników ze słówkami i wyrażeniami.

To tyle na dziś. Mam nadzieję, że ten wpis Was zainspiruje do stworzenia własnych, niepowtarzalnych fiszek 🙂

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *