Uncategorized

Kurs językowy – czy warto?

 Słyszałam ostatnimi czasy mnóstwo narzekań na kursy językowe, a tym samym na szkoły językowe. Niestety nie miałam przyjemności poznać tego tematu z perspektywy ucznia, a jedynie nauczyciela. Mimo to, chciałabym dziś przedstawić Wam przedstawić w miarę obiektywną ocenę zamiast zalewać krytyką.

Prawie każda szanująca się (i ucznia) szkoła językowe oferuje w pełni darmową i niezobowiązującą lekcję próbną. Osoba zainteresowana kursem może przyjść i uczestniczyć lub jedynie przyglądać się przykładowej lekcji.  Tym sposobem możecie „zakochać się od pierwszego wejrzenia” lub, wręcz przeciwnie, zniechęcić się, co na pewno pomoże Wam w podjęciu decyzji.

Największą popularnością cieszą się szkoły znane, sieciowe i mające siedzibę w centrum miasta. Jednak w każdej szkole pracują lepsi i gorsi lektorzy. Dlatego nie kierujcie się banerem szkoły, lecz ludźmi, którzy w niej uczą. Najlepiej jest dowiedzieć się tzw. pocztą pantoflową, gdzie uczą fajni, motywujący i zaangażowani lektorzy.

Polak na emigracji pracuje na zmywaku. Anglicy, Hiszpanie, Francuzi, etc. w Polsce zostają lektorami. Nie zawsze posiadają odpowiednie przygotowanie, ale i tak są rozchwytywani, bo przecież „native speaker jest najlepszy”. Nie dajcie się nabrać! To, że ktoś zna język wcale nie znaczy, że potrafi go uczyć innych. Dajcie szansę naszym filologom 🙂

Lekcje grupowe najczęściej przebiegają w bardzo wyluzowanej atmosferze, ale tym samym postępy są bardzo powolne. Niestety prowadzący musi wypośrodkować poziom  w wyniku czego część grupy się nudzi, a część nie nadąża. Natomiast lekcje indywidualne są skupione w stu procentach na jednym uczniu i jego potrzebach. Pełna koncentracja nie oznacza, że jest sztywno. Wszystko zależy zarówno od lektora, jak i jego ucznia.

Jak widzicie kursy językowe mają swoje wady i zalety. Dlatego uczulam Was, nie kupujcie kota w worku! Dowiedzcie się jak najwięcej o szkole, lektorach i samych kursach. Najlepiej podpytajcie znajomych lub poczytajcie opinie na forach.

Po więcej językowych ciekawostek zapraszam na mojego fanpage 🙂

Jeżeli macie jakieś pytania, piszcie w komentarzach,  na maila lub na Facebook’u!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *