Uncategorized

Certyfikaty językowe- czy warto zdawać egzamin z języka obcego dla papierka?

 Zauważyłam ostatnio, że w życiu wiele rzeczy robimy „dla papierka”: szkoła, studia, kursy, etc. A co z certyfikatami językowymi? Warto je zdawać?

Dodatkowa motywacja do nauki

 

Jeżeli jednym z Waszych  postanowień była nauka języka obcego to podejście do certyfikatu będzie świetnym zwieńczeniem osiągnięcia Waszego celu! Dlatego polecam Wam wyznaczenie sobie terminu i zapisanie się na egzamin.
Pamiętajcie by Wasz plan był możliwy do zrealizowania! Jeżeli chcecie zdać np. egzamin DELE na poziomie B1 pół roku po rozpoczęcie nauki od podstaw to nie łudźcie się, że wynik będzie pozytywny. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest założenie osiągnięcie jednego poziomu w rok, czyli A1 po roku, A2 po dwóch latach, B1 po trzech latach nauki itd.

Zwolnienie z wybranych egzaminów 

 

Często zdarza się, że certyfikaty językowe zwalniają nas od przystępowania do różnego rodzaju egzaminów, np. na studia. Jest to ogromny plus, który zaoszczędza nam stresu. Z pewnością każda komisja egzaminacyjna dostarczy Wam szczegółowych informacji. Kiedyś też zwalniały z egzaminu maturalnego z danego języka, ale nie doszukałam się takiej informacji w bieżących informatorach.

Wzbogacenie naszego CV 

 


Będąc na wielu rozmowach kwalifikacyjnych przekonałam się, że dość często przyszły pracodawca zwraca uwagę na zdobyte przez nas certyfikaty językowe. Były i zachwyty i gratulacje, ale spotkałam się także z totalną objętością i ignorancją, więc to zależy od wymagań firmy. Z pewnością taki dokument Wam nie zaszkodzi, a jedynie podwyższy Wasze kwalifikacje. 
Należy jednak pamiętać, że przed rozmową powinno się odświeżyć nabyte wcześniej wiadomości, gdy trochę je zaniedbaliście . Przyszły pracodawca w każdej chwili może zweryfikować Wasze umiejętności nie zwracając uwagi na certyfikat.

Satysfakcja 

 

Mimo, że powyższe zalety są niezwykle istotne, to moim zdaniem satysfakcja jest największą nagrodą. Długie przygotowania, niezliczone rozwiązane testy, potem przebrnięcie przez wszystkie części egzaminu… otrzymanie certyfikatu jest warte tego poświęcenia. Nikt Wam tego nie odbierze!

Cennik egzaminów

Jedyną wadą są dość wysokie ceny tego typu egzaminów. Jednak opróżnienie Waszej skarbonki może być motywujące i dzięki temu bardziej przyłożycie się do nauki.

Jaki certyfikat wybrać?

 

 Ilość dostępnych egzaminów i certyfikatów jest niezliczona. Do wyboru, do koloru. Przybliżę Wam pokrótce kilka najpopularniejszych certyfikatów z języków obcych.
TELC są to międzynarodowe testy z zakresu 10 języków obcych. Możemy zdawać egzamin z języka angielskiego, niemieckiego, tureckiego, hiszpańskiego, francuskiego, włoskiego, portugalskiego, rosyjski, polskiego i arabskiego. W wielu państwach ten certyfikat jest uznawany za dowód kompetencji językowych.

Najbardziej popularnym certyfikatem z języka angielskiego jest ten wydawany przez uniwersytet w Cambridge. Z pewnością każdemu z was kiedyś obiły się o uszy skróty FCE czy CAE. Główną zaletą tych egzaminów jest ich rozpoznawalność przez wiele międzynarodowych instytucji oraz pracodawców. Taki certyfikat załączony do naszego CV znacząco zwiększa nasze szanse na zatrudnienie. Poza tym, na rynku dostępnych jest mnóstwo materiałów do nauki, które są stworzone z myślą o kandydatach przystępujących do tych egzaminów. Dzięki temu możecie się przygotować na konkretne typy zadań, które pojawią się na egzaminie. Tym sposobem nic was nie zaskoczy i będziecie czuli się pewniej stając przed komisją egzaminacyjną.
Tego typu certyfikaty są dostępne również dla innych języków obcych, np. języka niemieckiego, francuskiego, włoskiego czy hiszpańskiego. Organizowane są przez poszczególne ośrodki kulturowe danych państw.

 

Przydatne linki

  • Terminy egzaminów TELC znajdziecie pod tym linkiem;
  • Jeżeli chcecie zdobyć jeden z certyfikatów Cambridge (np. FCE, CAE) pod tym linkiem znajdziecie wszystkie potrzebne informacje: terminy, ceny oraz ośrodki egzaminacyjne;
  • Terminy egzaminów  z języka francuskiego DALF/DELF w sesji lutowej znajdziecie tu;
  • Jeżeli interesują Was certyfikaty z języka hiszpańskiego, to tutaj znajdziecie wszystkie potrzebne informacje dotyczące egzaminów DELE;

  • Wszystko co musisz wiedzieć o certyfikatach z języka włoskiego znajdziesz tutaj;
  • Na tej stronie dowiecie się wszystkiego o egzaminach z języka niemieckiego.

Mam nadzieję, że pomogłam Wam w podjęciu decyzji. Życzę przyjemnej nauki, która zaowocuje zdobyciem wymarzonego certyfikatu! 🙂

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *