Certyfikaty językowe- czy warto zdawać egzamin z języka obcego dla papierka?
Zauważyłam ostatnio, że w życiu wiele rzeczy robimy „dla papierka”: szkoła, studia, kursy, etc. A co z certyfikatami językowymi? Warto je zdawać?
Dodatkowa motywacja do nauki
Jeżeli jednym z Waszych postanowień była nauka języka obcego to podejście do certyfikatu będzie świetnym zwieńczeniem osiągnięcia Waszego celu! Dlatego polecam Wam wyznaczenie sobie terminu i zapisanie się na egzamin.
Pamiętajcie by Wasz plan był możliwy do zrealizowania! Jeżeli chcecie zdać np. egzamin DELE na poziomie B1 pół roku po rozpoczęcie nauki od podstaw to nie łudźcie się, że wynik będzie pozytywny. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest założenie osiągnięcie jednego poziomu w rok, czyli A1 po roku, A2 po dwóch latach, B1 po trzech latach nauki itd.
Zwolnienie z wybranych egzaminów
Często zdarza się, że certyfikaty językowe zwalniają nas od przystępowania do różnego rodzaju egzaminów, np. na studia. Jest to ogromny plus, który zaoszczędza nam stresu. Z pewnością każda komisja egzaminacyjna dostarczy Wam szczegółowych informacji. Kiedyś też zwalniały z egzaminu maturalnego z danego języka, ale nie doszukałam się takiej informacji w bieżących informatorach.
Wzbogacenie naszego CV
Będąc na wielu rozmowach kwalifikacyjnych przekonałam się, że dość często przyszły pracodawca zwraca uwagę na zdobyte przez nas certyfikaty językowe. Były i zachwyty i gratulacje, ale spotkałam się także z totalną objętością i ignorancją, więc to zależy od wymagań firmy. Z pewnością taki dokument Wam nie zaszkodzi, a jedynie podwyższy Wasze kwalifikacje.
Należy jednak pamiętać, że przed rozmową powinno się odświeżyć nabyte wcześniej wiadomości, gdy trochę je zaniedbaliście . Przyszły pracodawca w każdej chwili może zweryfikować Wasze umiejętności nie zwracając uwagi na certyfikat.
Satysfakcja
Mimo, że powyższe zalety są niezwykle istotne, to moim zdaniem satysfakcja jest największą nagrodą. Długie przygotowania, niezliczone rozwiązane testy, potem przebrnięcie przez wszystkie części egzaminu… otrzymanie certyfikatu jest warte tego poświęcenia. Nikt Wam tego nie odbierze!
Cennik egzaminów
Jedyną wadą są dość wysokie ceny tego typu egzaminów. Jednak opróżnienie Waszej skarbonki może być motywujące i dzięki temu bardziej przyłożycie się do nauki.
Jaki certyfikat wybrać?
Przydatne linki
- Terminy egzaminów TELC znajdziecie pod tym linkiem;
- Jeżeli chcecie zdobyć jeden z certyfikatów Cambridge (np. FCE, CAE) pod tym linkiem znajdziecie wszystkie potrzebne informacje: terminy, ceny oraz ośrodki egzaminacyjne;
- Terminy egzaminów z języka francuskiego DALF/DELF w sesji lutowej znajdziecie tu;
-
Jeżeli interesują Was certyfikaty z języka hiszpańskiego, to tutaj znajdziecie wszystkie potrzebne informacje dotyczące egzaminów DELE;
- Wszystko co musisz wiedzieć o certyfikatach z języka włoskiego znajdziesz tutaj;
- Na tej stronie dowiecie się wszystkiego o egzaminach z języka niemieckiego.
Mam nadzieję, że pomogłam Wam w podjęciu decyzji. Życzę przyjemnej nauki, która zaowocuje zdobyciem wymarzonego certyfikatu! 🙂
3 komentarze
Anonimowy
Oj ile to ludzi porobiło certyfikaty (niekoniecznie językowe), które wcale im się nie przydały. Myślę, że czasem lepiej czas przygotowań czasem przeznaczyć na naukę języka a nie "suchych" testów.
Caroline's twist
Drogi Anonimowy, nikt nie każe się uczyć "suchych" tekstów, które nawiasem mówiąc są częścią języka 🙂
Anonimowy
ale w praktyce tak wyglądają przygotowania do certyfikatów