Jak i kiedy uczyć się języka obcego pracując na pełen etat?
Ciągle narzekamy na brak czasu. Przecież praca na pełnym etacie to nie przelewki. Dodając 2 godziny dojazdu okazuje się, że w pracy spędzamy prawie 10 godzin! Oczywiście nie licząc nadgodzin, które każdemu się zdarzają. W takiej sytuacji nie ma czasu na odpoczynek, a co dopiero na naukę języka obcego. No nie do końca tak jest. Jeżeli zaczniemy wdrażać w nasze życie codzienne teorię „multitasking” (wielozadaniowość), to z pewnością uda nam się zgłębiać tajniki nie jednego języka obcego.
Jak i kiedy to zrobić? 🙂
Przy śniadanku
Zapomnijcie o przeglądaniu Pudelka przy śniadaniu! Nie dowiecie się z niego nic nowego poza nową aferą Majewskich i zakupach Majdanów. To Wam chyba nie jest potrzebne do szczęścia. 🙂
Jak wykorzystać czas spędzony przy przepysznym śniadanku?
- poranne wiadomości na obcojęzycznych kanałach/portalach informacyjnych
- zmotywuj się słuchając inspirujących wykładów TED talks.
- ulubiony audiobook
- energetyczna muzyka obcojęzyczna
- powtórka fiszek
Wykorzystaj czas w drodze do pracy
Czy to w aucie, czy w tramwaju, a nawet na rowerze. Jakkolwiek i czymkolwiek dojeżdżacie do pracy. Zawsze można wykorzystać te kilkanaście, a czasem kilkadziesiąt minut na naukę lub powtórkę.
Co będzie najbardziej efektywne?
Nieważne czy prowadzisz auto, czy jesteś pasażerem autobusu. Z własnego doświadczenia wiem, że w takich okolicznościach najlepiej sprawdzą się audiobooki lub obcojęzyczna nuta. Dlaczego? U kierowców sprawa jest oczywista. Jeżeli chodzi o podróż komunikacją miejską to wszyscy wiemy, że nie zawsze znajdziemy dogodne miejsce by oddać się całkowicie lekturze czy powtórce fiszek. Poza tym, zakładając słuchawki oszczędzimy sobie wrzasku dzieci, które nie chcą iść do przedszkola. 🙂
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o nauce w drodze do pracy, koniecznie zajrzyj do tego wpisu.
Możesz słuchać radia w pracy?
Tak? To świetna wiadomość! Wystarczy, że zabierzesz ze sobą słuchawki i cały obcojęzyczny świat stoi przed Tobą otworem. Mimo, że jest to bierna nauka języka,to zawsze pomaga to w osłuchaniu i oswojeniu się z danym językiem obcym, a także wsłuchaniu się w akcent i sposób wymawiania.
Robisz formę na lato?
Niektórzy sądzą, że trzeba obrać sobie tylko jeden cel, żeby dobrze go zrealizować i nie łapać kilku srok za ogon. A dlaczego nie połączyć kilku wyzwań i mieć jeszcze większą satysfakcję?
Jak to zrobić?
- podczas oglądania ulubionego serialu bez napisów zrób serię przysiadów, brzuszków i innych tego typu ćwiczeń.
- słuchaj audiobooka podczas joggingu.
- poszperaj w internecie szukając fit przepisów na zagranicznych blogach. Przecież Włosi czy Niemcy też pragną uzyskać wymarzoną sylwetkę!
- Wykorzystaj Youtube. To kopalnia video zagranicznych trenerów fitness, fit influencerów i kanałów ze zdrowymi przepisami.
Potrzebujesz więcej motywacji do nauki i treningu? Zajrzyj do tego wpisu po więcej inspiracji.
Przed snem
Niebieskie światło, które wydziela m.in nasz smartfon pobudza nasze komórki. Zamiast się wyciszyć i spokojnie przygotowywać do zaśnięcia, sami sobie robimy krzywdę drażniąc nasze oczy tuż przed snem. Mózg zamiast przygotowywać się do odpoczynku, dostaje kolejne bodźce do działania przez co trudniej nam zasnąć. Odłóżcie na bok wszelką elektronikę na co najmniej pół godziny przed snem.
I co wtedy?
- ulubiona lektura w oryginale
- powtórka z fiszek
- audiobook
A jakieś mniej oczywiste metody?
- dla początkujących: postaraj przypomnieć sobie wszystkie słówka, które poznałeś w ciągu dnia i ułożyć z nich zdania.
- dla zaawansowanych: pomyśl co Cię spotkało w ciągu dnia i wyobraź sobie, że opowiadasz znajomemu obcokrajowcowi co się wydarzyło. Następnie pomyśl jakie są Twoje plany na kolejny dzień i również spróbuj ułożyć z tego krótkie opowiadanie. Kiedy zabraknie Ci słowa, skorzystaj ze słownika papierowego.
Mam nadzieję, że Was zmotywowałam choć odrobinę do podjęcia językowego wyzwania i pozbycia się odwiecznych wymówek.
Jeżeli macie już jakieś doświadczenia związane z pogodzeniem nauki i pracy, to koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach!
Dacie radę! 🙂